Lėtinės migrenos gydymas botulino toksinu

LĖTINĖS MIGRENOS GYDYMAS BOTULINO TOKSINU (BOTOX)

 

KAS YRA LĖTINĖ MIGRENA?
Migrena yra neurologinė liga, pasireiškianti galvos skausmo priepuoliais bei kitais simptomais. Dažniausia priepuolio trukmė 1-2 paros. Priepuoliai pasireiškia su stipriu skausmu ir galimai lydinčiais reiškiniais (jautrumas garsui ir šviesai, pykinimas ar vėmimas). Lėtinė migrena tai 15 ir daugiau dienų per mėnesį pasireiškiantys, ir iš jų mažiausiai 8 dienas atitinkantys migrenos kriterijus, galvos skausmai, besitęsiantys ilgiau nei 3 mėnesius.

LĖTINĖS MIGRENOS GYDYMAS
- Paciento mokymas (gyvenimo būdo ir migrenos trigerių vengimas, rizikos veiksnių nustatymas ir valdymas);

- Priepuolių gydymas (analgetikais ir NVNU, Triptanai, Neuromoduliacija, ir kt.);

- Profilaktinis gydymas (Topiramatas ir Onabotulino toksinas A- BOTOX);

- Nefarmakologinis gydymas (grįžtamojo ryšio terapija, kognityvinė terapija, fizinis aktyvumas, fizinės veiklos ir grįžtamojo ryšio derinimas);

- Depresijos ir nerimo gydymas.

TYRIMAI PAGRĮSTAS BOTULINO TOKSINO (BOTOX) EFEKTYVUMAS
Botulino toksinas (Botox) tinkamumas lėtinės migrenos gydymui remiasi PREEMT tyrimu.

Tyrime dalyvavo 1384 lėtine migrena sergantys pacientai, kurių vidutinis amžius 41 metai. Šiems pacientams galvos skausmai pasireikšdavo vidutiniškai 20 dienų per mėnesį, iš kurių 18 dienų buvo vidutinio sunkumo arba sunkūs. 

Atsitiktiniu būdu buvo atrinkti pacientai, kuriems bus suleidžamas botulino toksinas arba placebas. Atrinkti botulino toksino suleidimui, gaudavo fiksuotą preparato dozę kas 12 savaičių. Po 6 mėnesių, botulino toksinu gydytiems pacientams, vidutinio arba sunkaus skausmo dienų vidutiniškai sumažėjo 8 dienomis. 

Po 12 mėnesių 70% pacientų galvos skausmai sumažėjo apie 50%, lyginant su tyrimo pradžia. 

Grupė, gavusi placebą, pajautė 30% atsaką į procedūras.

KO GALIMA TIKĖTIS IŠ GYDYMO?
Galima tikėtis, kad po mėnesio skausmai pradės retėti, po antro injekcijų ciklo migrenos priepuolių per mėnesį sumažės vidutiniškai 8-9 dienomis, po 3 ciklų 70% pacientų skausmo dienų skaičius sumažės 50% ir daugiau procentų. Kuo trumpesnė lėtinės migrenos trukmė, tuo greitesnis gydymo poveikis, kuris gali pasireikšti po pirmojo suleidimo ir tampa aiškus po antrojo leidimo ciklo. Jei lėtinės migrenos trukmė ilga – gydymo efektyvumui įvertinti reikia 3 gydymo ciklų.


BOTULINO TOKSINO (BOTOX) LEIDIMO PROCEDŪRA
Procedūra atliekama pacientui sėdint arba gulint. Trukmė apie 15 minučių. Paties leidimo metu galimas momentinis nedidelis skausmas dūrio vietoje, nedidelis, kelias minutes trunkantis, pakraujavimas iš dūrio vietos, odos iškilimas kaktos srityje, praeinantis per 10-60 minučių.

Po procedūros nerekomenduojama: Po suleidimo 4 - 6 valandas negulėti ant šonų ir pilvo. 12 valandų vengti bet kokių prisilietimų prie injekcijos vietų: nemasažuoti, nespasuti ir netrinti, jei gydytojas nenurodys kitaip. 7 - 10 dienų vengti kūno temperatūros pakilimą įtakojančių veiksnių: pirties, karštų vonių, soliariumo, sportavimo iki sukaitimo, deginimosi saulėje. Esant aktyviai saulei naudoti kremus su SPF apsauga ir dengti tas vienas, kuriose buvo atlikta injekcija. Taip pat masažų. Peršalus, ar dėl kitų priežaščių, pakilusią bendrą kūno temperatūrą mažinti tam skirtais vaistais. Vengti didelių dozių B grupės vitaminų vartojimo tik ką po procedūros ir dar keletą savaičių (taip pat patariama nevartoti mėnesį prieš procedūrą), nes šis vitaminas skatina regeneracinius procesus ir gali susilpninti botulino toksino poveikį.

GALIMOS KOMPLIKACIJOS IR KONTRAINDIKACIJOS
Kadangi botulino toksino poveikis ryškėja palaipsniui nuo kelių dienų iki keletos savaičių – labai retos botulino toksino komplikacijos gali atsirasti maždaug po savaitės ir trunka kelias savaites. Dažniausios iš jų: kaklo skausmas (6,7% gydytų ligonių), kaklo raumenų silpnumas (5,5%), vokų nusileidimas (3,3%). Šie reiškiniai yra nepavojingi ir trumpalaikiai. 

Botulino toksinu gydant lėtinę migreną rimtų negrįžtamų komplikacijų pastebėta nebuvo.

Botulino toksinas neskiriamas, jei:

- anksčiau buvo stebėta alergija botulino toksinui, 

- sergant raumenų, periferinių nervų ligomis, 

- esant kvėpavimo funkcijos sutrikimui, apsunkintam rijimui, 

- krešėjimo problemoms (kraujavimo rizika).

Botulino toksino injekcijos neatliekamos nėštumo metu ar maitinant krūtimi.

AR TAI YRA GYDYMAS, KURIS MAN TIKTŲ?
Gydymas botulino toksinu (BOTOX) šiuo metu yra efektyviausias lėtinės migrenos gydymo būdas.

Ar jis tiktų Jums, turėtų įvertinti gydytojas neurologas, galvos skausmo specialistas.

Dėl konsultacijos galite užsiregistruoti "Grožio Akademija" klinikose Vilniuje - Kaune - Klaipėdoje